Navštivte Saffa Maso Bistro na adrese Sokolovská 146/150a, Praha 8 - více informaci v záložce BISTRO & OBCHOD

O nás

Víte, co se jí v Jižní Africe? Já ano. Vyrůstal jsem v JAR. Ta země je známá kvůli několika věcem, mezi které patří například rugby, nebo biltong. Rugby je fyzicky náročný sport, biltong zase jídlo, které tělu dodá bílkoviny a další živiny pro to, aby ho zvládlo. Dalo by se říct, že rugby i biltong byly od malička moje lásky.


Pak jsem se ale díky sportu dostal do České republiky. A protože do třetice všeho dobrého, našel jsem tady třetí lásku – svoji ženu. Dlouho to vypadalo, že mi nic nechybí. Krásná země, skvělá partnerka, vše, jak má být. Pak mi to ale došlo. Nikde nemůžu najít dobrý biltong!


Z čeho v Česku porostou svaly mladým sportovcům? Co si sbalí turisti na svačinu? Co si dají ostřílení pardálové doma po návratu z hospody? Vždyť nemají naši lahůdku. To, co jsem našel v obchodech nebyl biltong. Kde jsou šťavnaté plátky masa s typickou směsí koření? Pro Jihoafričana to bylo, jako kdybyste srovnávali Plzeň a Bud Light.


Rozhodl jsem se proto, že nebudu dělat zbytečné kompromisy a přinesu si kousek svého původního domova do toho nového. Rodinný recept a domácí sušička fungovaly skvěle a já si mohl zase pochutnávat. Když ale moji jihoafričtí kamarádi zjistili, co si nosím za svačinu, moje zásoby se začaly rychle tenčit. I oni se chtěli chuťově přenést tisíce kilometrů dál, domů. A netrvalo dlouho, než můj biltong ochutnali i čeští přátelé.


Ti znali jen sušené maso z obchodů a večerek, ze začátku proto byli spíše zdrženliví. Délka jejich ostychu byla ale přesně měřitelná – do prvního kousnutí. Pak už jsem neměl svačinu. Zájem rostl, já neměl zásoby ani pro sebe, ale moje saffa povaha mi vnukla nápad. Budu dělat biltong pro všechny, kdo budou chtít zpestřit jídelníček a dostat ho do povědomí v srdci Evropy.

Díky podpoře přátel a rodiny jsem mohl krůček po krůčku rozjíždět své podnikání. Máme za sebou dlouhou a trnitou cestu. A to jsme teprve na začátku. Nevím, co nás ještě čeká. Zato vím, že již nyní vám můžu nabídnout to nejlepší sušené maso na trhu. Tu pravou chuť Afriky v podání biltongu, nebo tradičních klobásek Droëwors. Po generace předávaná směs koření a moje osobní péče zajišťuje unikátní chuť, za kterou osobně ručím.

Celý proces výroby biltongu v SAFFA MASO uvidíte ve videu.

Kdyby si Jarda Jágr dělal žvýkačky sám, nebo já nosil mulet, byli bychom na tom stejně. Jako profesionální sportovec totiž využívám právě biltong jako nejoblíbenější zdroj bílkovin. Jarda měl žvýkačku, já mám maso.


Je to nejen rychlé doplnění energie, ale také ideální svačina na kolo, výlet nebo koupaliště. Vzhledem k tomu, že energie z 200 až 300 gramů masa je koncentrovaná do 100 gramů, ani v batohu nepoznáte, že si nesete prakticky celý steak. Sušené maso u nás navíc nepoužíváme jen jako rychlý doplňovač paliva. Naše recepty vám umožní s ním vařit i plnohodnotné obědy, večeře nebo jednohubky. Ať už jde o pizzu, saláty, wrapy nebo další jídla, i vy si můžete udělat na svém stole malou ochutnávku Jihoafrické republiky.

Poznejte se mnou pravou chuť Afriky. Věřím, že si sušené maso zamilujete stejně jako já :)

Nicolaas

SAFFA MASO